Ana Sayfa Hesaplamalar Gizlilik Politikası İletişim

turkegitim.net Klavye Yarışları  RC!

Bu bir test sayfasıdır. Hatalar ve eksikler olabilir. Eski Yarışlara Gitmek İçin Tıklayın
   ⋮Giriş Yap    ⋮ Facebook İle Giriş Yap    ⋮Üye Olun    ⋮Şifremi Unuttum   
  • Bir yarışa katılabilecek yarışmacı sayısı 15'e çıkarıldı. Kalabalık yarışlara bekleriz.
  • Parkur içi sohbet eklendi. Parkur oluşturun, giriş kodunu arkadaşlarınıza bildirin, hem kendi aranızda yarışın, hem de sohbet edin.


Klavye Yarışları Hakkında

Klavye yarışları, anlık haberleşme uygulamalarının benzeri bir teknoloji ile çalışır. Bu bağlantı teknolojisinin kullanılabilmesi için mutlaka güncel bir tarayıcıya (Chrome, Firefox, Edge vs.) ihtiyaç vardır. Eğer tarayıcınız yeni değilse tarayıcınızı güncelleyin.

Chrome tarayıcısının yeni sürümünü indirmek için tıklayın.
Firefox tarayıcısının yeni sürümünü indirmek için tıklayın.

Eğer eski bir tarayıcı kullanıyorsanız yarışlara bağlantı kurulamadığında eski yarışlara gitmek için bir tuş görüntülenecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnternet Bağlantısını Kullanarak Yarışlara Nasıl Katılabilirsiniz?

MEB İnternet bağlantısı genel portlar (HTTP, FTP vs. kullandığı potlar) dışındakilere izin vermemektedir. Bu nedenle MEB İnternet bağlantısını kullanan bilgisayarlardan bu yarışlara bağlanamazsınız. Ancak bağlantı sağlanamadığında eski tarayıcılarda olduğu gibi eski yarışlara gidebilmeniz için bir tuş görüntülenir. Tuşu tıkladığınızda eski yarışlara bağlanabilirsiniz.

Klavye Yarışları Nasıl Çalışır?

Klavye yarışları herkese açıktır. turkegitim.net üyeleri üye adlarıyla, Facebook ile giriş yapanlar kendi isimleriyle yarışlara katılırlar. Bunun haricinde bağlananlar ise Konuk_### şeklinde bir isim alırlar.

Yarışlar süreli ve karakter sayılı olmak üzere iki çeşittir.

Süreli yarışlarda metindeki kelimelere göre kelime sayısı hesaplanarak sonuç belirlenir.

Son yayınlanan katiplik metinleri incelendiğinde kelimelerinin ortalama uzunluğunun 7 vuruş olduğu görülmüştür. Bu nedenle karakter sayılı yarışlarda her 7 vuruş bir kelime kabul edilerek kâtiplik kelime sayısı hesaplanır.

Her metnin bir zorluk derecesi vardır. Puanlama, dakikalık vuruş sayısı, yazılan süre, imlâ durumu ve metnin zorluk değeri kullanılarak yapılır. Günün iyileri listesinde en çok kelime yazan değil, en çok puan alan üst sıralarda gösterilir.

Oluşturduğunuz yarışlara çevrimiçi yarışçıları davet edebilirsiniz. Davet etmek için müsait olan (sarı renkte) yarışçıların isimlerini tıklayın ve sonra yarışı oluşturun. Daveti iptal etmek için yarışçı ismini tekrar tıklayın.

Davet yaptığınızda üstteki yarış oluşturma formunda "Herkes" tuşu seçiliyse davetliler haricindekiler de yarışa katılabilir. Eğer "Davetliler" tuşunu seçerseniz sadece davet ettikleriniz katılabilir.

Kendi arkadaşlarınızla yarışmak isterseniz parkur özelliğini kullanın.

Parkur Özelliğini Kullanma

Sadece arkadaşlarınızla yarışmak isterseniz üstteki formun sağ tarafındaki "Parkur Oluşturun" bölümünden kendi parkurunuzu oluşturun. Parkur oluştururken bir kod belirleyin veya görünen kodu kullanın. Daha sonra bu kodu ve parkurunuzun adını arkadaşlarınıza bildirin.

Yarış oluşturma formunda "Parkur" tuşu işaretli ve listeden parkurunuz seçiliyken oluşturduğunuz yarışlar parkuruzuna ait olur. Diğer yarışçılar yarışın hangi parkurda olduğunu yarış kutusunun üzerinde çapraz bir bant şeklinde görürler. Ayrıca yarış kutusunda parkur kodunun girileceği bir metin kutusu da görüntülenir. Bu yarışlara katılabilmek için yarışçıların bu metin kutusuna parkurun kodunu girmeleri gerekir.

Özel bir parkurun yarışına bir kez kod girildikten sonra, parkur yarışa katılan yarışmacının da parkur listesine eklenir. Böylece yarışçı bu parkur için tekrar kod girmek zorunda kalmaz ve kendisi de bu parkurda bir yarış oluşturabilir.