Ana Sayfa Hesaplamalar Gizlilik Politikası İletişim

Klavye Sesli Metin Çalışması

hesabına göre dakikada ortalama kelime oku
Kelimeleri oku.
Yeni kelime grubunu son kelimeyi oku
Metni oku
Süre:
Metin:
00:00
0
Yukarı Ok ⇒ Yazılması gereken kelimeden itibaren oku.  
Aşağı Ok ⇒ Yazılması gereken kelimeyi göster.  
Enter/ESC ⇒ Başlat / Duraklat / Sürdür.  
?
Çalışmak için ayarlarınızı yapın ve Başlat tuşunu tıklayın.

Sesli Metin Çalışması

Sesli metin çalışma sayfası, metinleri kelime kelime okuyarak çalışır. Bu sayfada çalışmak için bir hoparlör veya kulaklık kullanmanız gerekir.

Metinlerde noktalama işaretleri ve büyük harfler kullanılmaz. Yazıyı sadece küçük harfler kullanarak yazınız.

Çalışma yapabilmeniz için üstteki seçenekleri ayarladıktan sonra "Başlat" tuşunu tıklamanız gerekir. Bundan sonra uzak bir sunucudan ilgili ses dosyası yüklenir. Bazı ses dosyalarının yüklenmesi biraz zaman alabilir. Ses dosyası yüklendiğinde çalışmanız için sayfanın hazır olduğu size bildirilecektir. Eğer aynı bilgisayar ve aynı tarayıcıda (Chrome, Firefox, Edge vb.) bir ses dosyasını daha önce kullandıysanız yükleme işlemi çok kısa sürecektir.

Çalışmanın hazır olduğu size bildirildikten sonra okumayı başlatmak ve yazmak için Enter veya ESC tuşuna basın.

Yazmaktan vazgeçmek isterseniz, çalışma hazırlandıktan sonra "Başlat" tuşunun yerine görünen "İptal" tuşunu tıklayın.

Bu sayfa şimdilik genel ve sınırlı sayıda çalışma içermektedir. Bu nedenle "Metni karışık oku" seçeneğini kullanın. Bu şekilde aynı metni farklı kelime sıralamalarıyla okutarak farklı metinlerle çalışmış olursunuz.

Bu sayfada çalışırken amacınız her zaman hızlanmak olmalıdır. Hızlanmak için ise kendi yazma hızınızın üzerinde bir okuma hızı ve/veya sizi bir miktar zorlayacak seçenekleri kullanmanız gerekir.

Sayfanın 2 farklı çalışma şekli vardır. Bunlar:

Sürekli Okuma

Bu şekilde çalışmak için seçenekler bölümündeki "Sürekli oku. Kendim durdurup sürdüreceğim (Enter veya ESC)" seçeneğini işaretleyiniz. Bunu yaptığınızda seçeneğin altında hesaplama yöntemini ve okuma hızını seçebilmeniz için bir seçenek bloğu görüntülenecektir.

Bu çalışma şeklinde metinler belirttiğiniz hızda (dakikada ortalama kelime sayısı) okunur. Okuma hızı kâtiplik veya klavye eğitimine göre belirlenebilir. Klavye eğitimine göre yapılan hesaplamada 5 vuruş bir kelime sayılır. Kâtiplik hesabında 7 vuruş bir kelime sayılır. (Tüm katiplik metinlerinin kelime uzunluğu ortalaması hesaplanmış ve bir kelimenin yaklaşık 7 vuruşa denk geldiği görülmüştür. Metne göre farklılık olmaması için kâtiplik hesabında bir kelime 7 vuruş olarak hesaplanmaktadır.)

Sürekli okuma şeklinde yapılan çalışmalarda kelime okunduktan sonra belirttiğiniz hıza uygun olarak hesaplanan bir süre kadar beklenir. Kelimeyi bu süre dolmadan bitirirseniz otomatik olarak sonraki kelime okunur. Eğer kelimeyi bekleme süresi içinde yazamadıysanız bitirmeniz beklenmez ve sıradaki kelime okunur.

Yüksek okuma hızlarında kelimelerin belirttiğiniz hızda okunması mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda metne ve ses dosyasına göre mümkün olan en yüksek okuma hızı kullanılacaktır.

Sürekli okuma şeklindeki çalışmada okumayı bekletmek veya okumaya devam ettirmek için Enter veya ESC tuşlarına basabilirsiniz.

Kontrollü Okuma

Bunun için seçenekler bölümündeki "Kelimeleri gruplar halinde oku ve beni takip et" seçeneğini işaretleyin.

Bu çalışma şeklinde bir kişinin söyleyip diğerinin yazdığı durum örneklenmiştir. Kelimeler gruplar halinde ve gruptaki kelimelerin aralarında bekleme yapılmadan okunur. Gruptaki kelime sayısını, çalışma şeklini seçtikten sonra altında görülen seçenek bloğundan belirleyebilirsiniz. Kelimeler 1'den 5'e kadar kelime içeren gruplar halinde okunabilir.

Bir grup okunduktan sonra sonraki gruba ne zaman geçileceğini belirtmek için gruptaki kelime sayısını seçtiğiniz listenin yanında görülen listeyi kullanın. Burada kullanılan seçenekler şunlardır:

"bitirdikten sonra": Grubun son kelimesinin son harfini yazdıktan sonra yeni grup okunmaya başlar.

"yazarken": Grubun son kelimesini yazarken, kelimenin yarısına gelmeden önce yeni grup okunmaya başlar.

"yazmaya başlamadan önce": Grubun son kelimesinden bir önceki kelimeyi bitirdiğinizde yeni grup okunmaya başlar. Bu seçeneği okuma grubunun kelime sayısı en az 2 olduğunda kullanın.

Bu çalışma şeklinde hata yaptığınızda okuma ilerlemez. Hatayı düzeltmeniz beklenir.

Tuşlar

Yeni Metinlerin Eklenmesi

Bu sayfada kullanılan sesli metinler özel bir şekilde okunarak kaydedilmektedir. Biraz zaman alan bir iş olduğundan belirli metinler eklemek yerine daha çok çeşitli kelime gruplarını içeren metin ve seslerinin yüklenmesine öncelik verilecektir.

Herhangi bir metin ve ilgili ses dosyasını burada kullanamayız. Bu nedenle lütfen ses dosyası göndermeyiniz.

Eğer katkı yapmak isterseniz "İletişim" bölümünden bizimle bağlantı kurarak seslerin nasıl kaydedilmesi gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Gönderilen ses dosyaları burada kullanılmaya uygun olursa ve bu sitede veya devamı olan başka bir sitede kullanılmasına süresiz izin vermeniz şartıyla metinlere ekleyebiliriz.