Ana Sayfa Hesaplamalar Gizlilik Politikası İletişim

Genel Ağ Üzerinden F Klavye Eğitimi Uygulaması

Geri ]

Hızlı yazmanın ipuçları

  • Öğrenirken ve öğrendikten sonra hiç bir aşamada kesinlikle ellerinize bakmayınız. Eğer bir metne bakarak yazıyorsanız gözleriniz sürekli olarak yazdığınız yazıda olsun. Ellerinize bakmayı alışkanlık haline getirirseniz, öğrenmeniz ve hızlanmanız çok uzun zaman alır, verdiğiniz emeklerin karşılığını alamazsınız.


  • Klavye uygulamamızda, metinler ekrandan bakılarak yazılmaktadır. Ancak bu zorunlu değildir. Bizim tavsiyemiz uygulama sayfasındaki seçeneklerden "Kağıttan yazılacak" seçeneği işaretlenerek yazılacakların gizlenmesi ve kağıttan bakarak yazılmasıdır. Yazılan metinler http://megep.meb.gov.tr/modulson/10/buro%20yonetimi/f%20klavye1.zip ve http://megep.meb.gov.tr/modulson/10/buro%20yonetimi/f%20klavye2.zip adreslerinden indirilebilir. Modülleri indirdikten sonra, metinlerin olduğu sayfalardaki yazıları kağıda dökünüz.


  • Parmaklarınız tuşa en az mesafeyi katederek ulaşsın. Bunun için parmaklarınız tuşların üzerinde sürtünür gibi hareket etmelidir. Parmaklarınızı havaya kaldırarak yazmayınız. Tuşlara sert biçimde vurmayınız.


  • Akıcı yazmaya gayret ediniz. Bunun için özellikle öğrenme aşamasında mümkün olduğunca ritmik vuruşlarla yazmaya çalışınız.


  • İyi bir klavye kullanınız. Kullanılan klavyenin tuşları ne çok yüksek, ne de çok alçak olmalıdır. Tuşlar parmaklarınıza direnmemelidir. Hafif bir dokunuşla kolayca basılmalıdır. Yerden kazanmak için boyutları küçültülen, tuş gruplarına farklı eğimler ve açılar verilen klavyeler yerine standart boyut ve biçimdeki klavyeleri tercih ediniz.


  • Çoğu kişi harflerin yerlerini öğrendikten sonra yazmayı öğrendiğini düşünerek diğer tuşları çalışmayı bırakır. Ortalama bir sürate ulaştıktan sonra bakmadan yazarken bir karaktere bakarak yazmak size 3-7 vuruşluk zaman kaybettirir ve yazma ritminizi bozar. Lütfen derslerdeki tüm karakterleri çalışınız.


  • Yazarken tavsiye edilen şekilde oturunuz. Düz oturmamak yazma hızınızı azaltır ve bazı sağlık problemlerine neden olabilir.


  • Ellerinizi ve bileklerinizi masaya veya klavyeye dayamayınız. Bu alışkanlık yazma hızının artırılamamasının en önemli etkenlerinden biridir.


  • Harflerin yerlerini öğrendikten sonra mümkün olduğunca çok sürat testi çalışınız. Her sürat testinde hızınızı bir öncekine göre artırmaya, hatalarınızı ise azaltmaya gayret ediniz.


  • Klavye oyunları oynayınız.Genel Ağ Üzerinden F Klavye Eğitimi Uygulaması

Bu uygulama herkese açıktır. Ticari amaçla kullanılamaz.
Uygulamada kullanılan F Klavye modüllerinin tüm hakları T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na aittir.

Site Kullanım ve Üyelik Anlaşması'nı okumak için tıklayın.

İletişim için e-posta adresi : hazirsite@gmail.com


.: 160 :.